Rubín – minerál nebo drahokam?

Rubíny jsou královské drahokamy, které vynikají svou sytě červenou barvou. Červená barva v nás probouzí nejintenzivněji emoce, jako je vášeň nebo láska a posiluje naši životní vitalitu. Rubíny byly vždy velmi oblíbené mezi královskými rodinami, a proto zdobí i české korunovační klenoty. Ve starověké řeči sanskrt je rubín nazýván „ratnaraj“, což znamená král všech drahokamů.

Rubín a jeho léčivé vlastnosti

Rubín je skvělý ochranný kámen, který dodává životní energii a rovnováhu. Zvyšuje motivaci, probouzí v nás silné emoce, jako je láska a vášeň. Rubín dokáže odstranit z cesty vztek a všechno negativní. Má léčivé účinky zejména na srdce a oběhový systém. Z těla pomáhá vylučovat jedovaté látky a pomáhá zlepšovat zrak. Nejlepší působí na narozených ve znamení Berana, Raka, Lva, Štíra a Ryby. Jak měsíčnímu kameni mu byl přiřazen červenec.

Odkud rubíny pocházejí?

Historicky nejstarší rubíny pocházejí z Cejlonu, tyto srílanské rubíny mají malinovou barvu. Později se na trhu objevily rubíny z Barmy, Thajska a Kambodže. Sytě červené rubíny „holubičí krev“ pocházejí z Barmy, proto jsou barmské rubíny obvykle nejkvalitnější.
Čistý rubín může být cennější než diamant

Na rubínech posuzujeme, stejně jako na diamantech, jejich čistotu. Jen velmi vzácně je možné nalézt rubíny bez různých prasklin a trhlinek. Čisté kameny s vyšším počtem karátů jsou velmi vzácné, proto jejich cena může být vyšší než cena stejně velkého diamantu. Malé inkluze (kazy) v rubínech se nazývají jehličky, ty snižují kvalitu a tedy i cenu kamene. Je však známo, že některé inkluze vytvářejí zajímavé obrazce, které mohou hodnotu kamene naopak několikanásobně zvýšit.
Nejdražší rubín na světě

Nejdražší rubín na světě je Sunrise Ruby, který má váhu 25,6 ct tedy téměř 5,1 g. Tento kámen byl zasazen do prstenu Cartier spolu se dvěma diamanty av roce 2015 byl na aukci v Sotheby vydražen za 30 milionů amerických dolarů.

Kvalitu rubínů odhalí zejména barva

Jejich cenu určuje převážně sytost zabarvení, barvy rubínů procházejí od oranžovo-červené až po růžovou s nádechem do fialova. Nejjasnější sytě červené rubíny nazývané „holubičí krev“ jsou nejcennější. Rubín nesmí být příliš tmavý, protože tak by ztrácel svůj lesk.

Světle růžový rubín je považován za jiný druh korundu a to za růžový safír. I když v některých zemích, jako je Srí Lanka, byl růžový safír vždy klasifikován jako rubín. Na červeném zabarvení Rubin se podílí převážně chrom, který spolu s korundem tvoří tento drahokam. Rubíny jsou spolu se safíry, smaragdy a samozřejmě diamanty nejvzácnějšími drahými kameny.
Srdce z rubínu

Menší rubíny bývají nejčastěji vybroušené do oválného a cushion tvaru (polštářek). Častý je také briliantový neboli kulatý výbrus. Ostatní v