Olivín kámen naděje

Olivín, více známý jako peridot, je drahokam typický svojí olivově zelenou barvou. Podle množství železa se jeho barva může měnit od žluté až po hnědou. Je kamenem měsíce srpna a je mu připisována magická moc.

Olivín a jeho léčivé vlastnosti

Olivín je ochranný kámen, který přináší poznání. V minulosti byl oblíbený u milenců jako kámen lásky, zejména pro své údajné účinky v zlepšování mezilidských vztahů a manželství. Pomáhá uklidňovat a také dokáže tišit smutek. Posiluje funkci srdce a látkovou výměnu, tím udržuje rovnováhu organismu. Také má afrodisiakální účinky. Je spojen se 4. srdeční čakrou, která se nachází uprostřed hrudníku. Představuje emoční rovnováhu, propojení mysli a těla a zdroj energie pro lidské tělo. Nejlépe se hodí pro narozené ve znamení Ryb, Lva a Panny.

Jeho název je odvozen z arabštiny, ze slova Farid, což v překladu znamená drahokam. Olivín najdete na špercích faraonů i na mnoha církevních cenných předmětech. Historicky nejstarší olivín pocházejí z ostrova Topasos v Rudém moři. Proto tento kámen staří Řekové a Římané nazývali topasios. Dnes má ostrov název Zabargad a je mj oblíbeným místem potápěčů. V Česku byly olivín nalezené na Turnovsku, v oblasti Kozákova, av Českém středohoří.
Nejdražší olivín na světě

Největší vybroušené olivín mají 100 a více karátů, tedy 20 gramů a více. Největší známý olivín je ve sbírce Smithsonova institutu ve Washingtonu a váží údajně 62 gramů (310 ct) a pochází právě z egyptského ostrova Zabargad v Rudém moři.
Kvalita olivín

Na stupnici tvrdosti má 6,5 – 7 z 10 (10 je nejvyšší tvrdost). Jeho barva se mění podle podílu hořčíku a železa. Hlavně podíl železa ovlivňuje jeho zelenou barvu. Olivín má nejčastěji žlutozelenou barvu, ale může být i více žlutý nebo až hnědý. Na špercích mají často olivín smaragdový nebo oválný výbrus.