Léčivá síla perly

Perla je překrásný drahokam, který je opředen mnoha legendami a mýty. Jako duchovní symbol najdete perlu snad v každém náboženství. Od pradávna je perla ztělesněním moci, štěstí a moudrosti. Bývá jim také často přisuzována magická moc i léčivá síla. Názor na to, co perly přinášejí, se mezi lidmi sice různí, všichni se však shodnou na tom, že když perly darujete, obdarované osobě budou přinášet štěstí.

Legendy o perlách

Podle starých perského legend jsou údajně perly slzami bohů. Když bůh uronit slzu, spadla do hlubin moře a poté, kdy byla polepená ulitami měkkýšů, se proměnila v jedinečný oslnivý šperk. Staré indické legendy zase říkají, že perly nejsou ničím jiným než měsíční rosou, která se uvnitř ulit pomocí božské síly proměnila na perlu. Zajímavým faktem je, že nejstarší zmínky o perlách najdeme již v čínském písemnictví, nejstarší záznam pochází z roku 2206 před nl
Perla a její vlastnosti

Říkáte si, proč nosit zrovna perlu a ne jiný drahokam? Odpověď je jednoduchá. Perla vám bude sloužit jako osobní ochranný amulet. Posílí vaši intuici a vůli dosáhnout vytyčených cílů. Údajně má i velmi silné léčivé účinky. Například mírní bolesti a má pozitivní vliv na zažívací ústrojí. Ideální jsou pro lidi, kteří jsou narozeni ve znamení Blíženců, Raka, Vah, Kozoroha a Ryb. Jsou spojené se čtvrtou srdečnou a šestou čelní čakrou. Čtvrtá čakra má do našeho života přinášet celistvost a pomáhat nám léčit se přes dávání lásky. Šestá čakra naproti tomu ovlivňuje bystrost rozumu, sebevědomí, tvůrčí energii a sílu představivosti.

Perly vznikají uvnitř perlorodky a vytvářejí doslova zázrak přírody. Utvářejí se uvnitř měkkýšů, jejichž plášť vylučuje sekret, ze kterého vzniká perleť. Nejkrásnější perly vznikají od měkkýšů, které mají ulity vystlané barevnou perletí. Každá perla je výjimečná svým zabarvením, tvarem i velikostí. Tedy i každý šperk s perlou bude jedinečný a těžko budete hledat ženu s naprosto totožným, touto vlastností perla vysoko vyniká nad ostatními drahokamy. Jaká je pravděpodobnost, že se vám podaří objevit přírodní perlu? Bohužel jen velmi malá, na jednu až dvě perly připadá přibližně 10 000 ústřic. Pravé přírodní perly jsou proto velmi drahé.

Z toho důvodu se většina perel pěstuje ve specializovaných farmách.

Moderní farmy na chov perel se obvykle rozlišují na sladkovodní či mořské. Perlorodky jsou nejprve umístěny do kontejnerů a ve věku dvou až tří let jsou do nich Vpraveny drobné perleťové kuličky, které dorůstají v pobřežních vodách nebo sladkovodních hlubinách. Tam jsou opět umístěny v drátěných či jiných kontejnerech. Jejich kontrolou se zabývají specializovaní potápěči, kteří je zásobují planktonem a dostatkem krmení. Po přibližně třinácti měsících se z perlorodek perly vybírají. Jak perly dělíme?

Podle základního dělení rozlišujeme perly sladkovodní a mořské.
Ty nejcennější a zároveň také nejdražší perly pocházejí z Jižních moří, pěstují se hlavně v Austrálii, Barmě či Indonésii. Setkat se s nimi lze ve světlých barvách, jako je například bílá, stříbrná a zlatá. Tyto perly mají velmi silnou vrstvu perleti, kterou se mohou pochlubit i tahitské perly. Ty tahitské jsou však mnohem častěji nabízeny v tmavších barvách. Další známé mořské perly jsou perly Akoya a Marbo.

Sladkovodní perly, čili říční perly, vynikají svým leskem a dokonalostí tvaru. Výhodou je také zejména jejich dostupná cena.

Hodnotící kritéria perel

Perlu můžete vybírat podle jejího typu, perleti, tvaru, povrchu, velikosti, lesku a barvy. Všechny tyto vlastnosti perel se odrážejí i ve výsledné ceně.
perleť

Při výběru perel je vhodné zaměřit se na množství perleti. Perly vznikají uvnitř živého organismu. Pokud je v těle měkkýšů neznámé těleso, začne perleť vylučovat. A právě tloušťka perleti významně rozhoduje o ceně.

Tipli byste si, jaký tvar perel je nejžádanější a nejdražší? Bez dlouhého přemýšlení lze říci, že samozřejmě tvar kulatý. Ale díky tomu, že tento skvost je výtvorem přírody, je možné setkat se is tvarem kapky, knoflíku nebo oválu. Kulaté perly jsou vhodné pro perlový náhrdelník, zatímco kapkovité perla se skvěle vyjímá jako přívěsek na zlatém řetízku. Povrch perly samozřejmě musí být co nejvíce dokonalý, a to ať už jde o malý či velký drahokam. Ne vždy je však pravidlem, že čím větší perla, tím také dražší. Některé typy perel, jako jsou ty z Jižních moří a tahitské, se nejčastěji vyskytují ve velikosti 10 mm a více, proto je naopak vzácností najít perlu menší. Menší perly jsou vsazovány do prstenů, zatímco větší zdobí náhrdelníky.