Drahý kámen akvamiarín

Akvamarín je modře zbarvená odrůda berylia, tedy mineralogické skupiny, do které patří i smaragd nebo morganit. Akvamarín je známý pro svou dech beroucí modrou barvu, která připomíná mořskou hladinu. Za svou krásnou barvu vděčí drobným částečkám železa. V přírodě se akvamarín vyskytuje v poměrně velkém množství az fyzikálních vlastností se pyšní vysokým stupněm tvrdosti a nádherným leskem. Surový akvamarín je snadno opracovatelný, proto je s oblibou broušený do rozmanitých a nápaditých tvarů.

Barva (color): Stejně jako mořská hladina může mít i akvamarín různé odstíny modré a to od světlých tónů, přes zelenkavé tóny, až po tmavomodrou barvu. Čím intenzivnější je tón modré barvy, tím mají akvamaríny vyšší hodnotu. Většina akvamarinů má avšak charakteristickou světle modrou barvu, která je paradoxně v šperkové průmyslu nejžádanější.

Čistota (clarity): akvamarín nejvyšší kvality jsou jasné, na pohled čisté a transparentní drahokamy s vysokým leskem. Některé akvamaríny mohou obsahovat inkluze v podobě dlouhých, dutých tyčí, což je typický znak minerálů berylovej skupiny. Velmi vzácně se při akvamarínu vyskytují i ​​efekty kočičího oka a hvězdicové efekty (tzv. Asterismus) vznikajících unikátním rozptylem paprsků světla na povrchu drahokamu.

Brus (cut) a tvar (shape): Akvamarín je obvykle broušený do různých tvarů, jakými jsou například emerald, round (kulatý tvar), cushion (polštářek), pear (hruška nebo slza), nebo jiné oválné, obdélníkové a čtvercové tvary. Méně čisté akvamaríny a drahokamy s kočičím nebo hvězdicovým efektem jsou broušeny do tvaru kabošon. Díky své tvrdosti a průhlednosti jsou akvamaríny oblíbené různými umělci a řezbáři.

Opracování akvamarínu

Některé akvamaríny jsou tepelně upravovány, aby vynikla jejich krásná modrá barva. Ohřev za vysokých teplot dokáže akvamarín zbavit nežádoucích zelenkavých nebo žlutavé odstínů a to zhruba při teplotě 400 – 450 ° C. Vyšší teploty mohou způsobit nežádoucí změnu zabarvení. Většina akvamarinů se ale nijak neupravuje, protože mají přirozeně krásný odstín.
cena

Stejně jako u většiny barevných drahokamů jsou za nejhodnotnější odrůdy považovány ty, které mají nejsytější barevné odstíny. Avšak akvamarín je zbožňován ve všech barevných tónech, z nichž nejoblíbenější je pro něj typická světlemodrá. V průběhu historie se ale popularita odstínů akvamarínu měnila. Zatímco v 19. století byly nejžádanější zeleno zbarvené akvamaríny, jasným trendem současnosti jsou světlemodré akvamaríny.

Ve starověkých legendách byl akvamarín nejčastěji spojován s bohyní moře Amfitriti, která byla manželkou Poseidona a také s bohyní Afroditou, která se podle pověstí zrodila z mořské pěny. Další legenda říká, že akvamarín pochází z pokladny bájných mořských panen. Zřejmě proto je od těchto dob akvamarín považován za kámen námořníků, který jim přináší štěstí. Akvamarín chránil mořeplavců před utonutím a dodával jim odvahu na jejich dalekých cestách.

V astrologii je akvamarín přiřazen k planetě Neptun a je také oficiálním kamenem měsíce března. Ve středověku byl tento drahokam spojovaný s apoštolem Tomášem, protože tento světec uskutečnil hodně dalekých výprav na moři.

Akvamarín má údajně pozitivní účinek na manželství, protože pomáhá partnerům překonávat jejich vzájemné odlišnosti. Tento modrý drahokam zajišťuje dlouhodobé, harmonické vztahy a pozitivně působí na znovunabytí emocionální a duševní rovnováhy, proto se často používal jako léčebný prostředek proti úzkosti. Díky své modré barvě je akvamarín vhodný na meditaci, protože přináší klid, mír, inspiraci a také posiluje osobní sílu a auru. Z fyzických účinků pomáhá v boji s artritidou, záněty očí, bolestmi žaludku a křečovými žilami.

Nádherný modrý akvamarín vládne Vodnářem a Rybám . Vzdušnému znamení pomáhá najít harmonii a spojuje ho s reálným světem. Zároveň mu dodává pocit nekonečné svobody ducha a vyjádření a chrání ho při jeho toulkách neprobádanými zákoutími lidské mysli. Působí pro ně i jako zdroj energie, který je možné využít k objevování a vytváření nových vizí. Vodní znamení zas blankytný kámen vede k rozvíjení intuice a zaměřuje se na jeho otevřenost a sebevyjádření. Podněcuje u něj otevřenost novým vztahem a zbystřuje jeho intelekt, stejně však dokáže utlumit jeho přecitlivělost a asistuje mu při přebírání odpovědnosti za vlastní osud. Blížencem akvamarín ukazuje cestu do vlastního nitra a odhaluje jim lásku a ryzost vlastní bytosti, zatímco když ho nosí Štír , tak dokáže posílit jeho již tak vynikající vyjadřovací schopnosti.

V minulosti bylo nalezeno několik obrovských akvamarinů s hmotností několika tun, které, ale nakonec nebyly využity na šperkařský účel kvůli své nepěkné šedivé a zkalené barvě. Největší krásně modrý akvamarín byl objeven v roce 1910 a byl nazván „Minas Gerais“. Tento akvamarín pochází z brazilské Marambaiy, při svém nalezení vážil neuvěřitelných 110,5 kg a měřil na délku 48,5 cm a na šířku 41 cm. Tento gigant byl rozřezán na kopu menších akvamarinů o celkové karátové váze větší než 100 000 ct.

V den své korunovace, v roce 1953 dostala anglická královna Alžběta II. dar od brazilského prezidenta v podobě náhrdelníku a náušnic s krásnými modrými akvamarinů. O pět let později její tato země darovala další úchvatné šperky a to akvamarínovou brož a náramek. Královna si akvamarínovou kolekci velmi oblíbila a rozšířila ji ještě o akvamarínovou korunku s bílými diamanty vytvořenou z platiny.

Tento úchvatný akvamarín je jedním z největších v kuse broušených drahokamů na světě. Byl objeven v Brazílii v 80. letech minulého století a je pojmenován po jednom z brazilských císařů. Ve své původní nebrusné formě měl 45 kg a jeho délka byla přibližně 0,91 metru. Modrozelený akvamarín byl vybroušen do obelisku o neuvěřitelné karátové váhy 10 363 ct. a jeho konečné rozměry jsou: délka 36 cm a šířka 10 cm. Akvamarínová obelisk byl nakonec věnován Smithsonianskému institutu.